Menighedsrådsvalg

 

Menighedsrådsvalg 2020

Det her muligt at se resultater for valgforsamlingen, og bekendtgørelse af muligheden for at udløse et afstemningsvalg for sogne i Skads Provsti.
Menighedsrådets funktionsperiode er 4 år, begyndende med det nye kirkeår, 1. søndag i advent.

Ved eventuel ønske om udløsning af afstemningsvalg, skal bekendtgøres følgende:
Der skal indleveres en kandidatliste i perioden mellem 23. september 2020 kl. 00.01 og 13. oktober 2020, kl. 23.59.
Kandidatlisterne skal afleveres på en af adresserne nævnt under det enkelte sogn.
Kandidatlisten der skal anvendes, finder du her >>
Oplysninger om afstemningsval fremgår af cirkulære nr. 9014, jf. følgende link:
https://www.retsinformation.dk/eli/retsinfo/2020/9014

Vor Frelsers sogn

Oplysninger fra Vor Frelsers sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Torben Mørup
  2. Elsebeth Nebeling
  3. Bodil Ohrt
  4. Elisabeth Damm Bank

Valgt på ekstraordinær valgforsamling 6. oktober:

  1. Ulla Danielle Nielsen
  2. Yvonne Rippien Zøhner-Pedersen
  3. Andreas Nielsen
  4. Birthe Lygum

Der er ikke valgt stedfortrædere.

Menighedsrådet består dermed af følgende valgte kandidater:

  1. Torben Mørup
  2. Elsebeth Nebeling
  3. Bodil Ohrt
  4. Elisabeth Damm Bank
  5. Ulla Danielle Nielsen
  6. Yvonne Rippien Zøhner-Pedersen
  7. Andreas Nielsen
  8. Birthe Lygum

Der er dermed valgt 8 til Menighedsrådet og der skal vælges 9.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Kirkekontor, Kirkegade 24, 6700 Esbjerg
Kongensgade 87A, 1., 6700 Esbjerg

Bryndum og Vester Nebel sogne

Oplysninger fra Bryndum og Vester Nebel sogne:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1.  Erik Schmidt
  2.  Henrik Fock
  3. Line Svennild
  4. Kirsten Lagerhuus
  5. Anne-Mette Miehs
  6. Joachim Højfeldt
  7. Susanne Sørensen
  8.  Anette Frandsen

Stedfortræder Vester Nebel Sogn:

  1. Birthe Nilsson
  2. Rikke Kostow

Der er dermed valgt 8 til Menighedsrådet og der skal vælges 9.

På den ekstraordinære valgforsamling den 6. oktober blev der ikke valgt yderligere.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Erik Schmidt, Hygumvej 30, Vester Nebel, 6715 Esbjerg N, tlf. 2267 7552
Henrik Fock, Præstevangen 23, Brymdum, 6715 Esbjerg N, tlf. 2028 2332

Gjesing sogn

Oplysninger fra Gjesing sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Margit Dahl-Hansen
  2. Peder Lauridsen Hundebøl
  3. Ine Munk
  4. Bente Dinesen
  5. Frede Sigvard Rasmussen
  6. Peder Valdemar Hjuler
  7. Preben Lundager
  8. Gitte Nørgaard Præst
  9. Svenning Helth Møller
  10. Holger Munk
  11. Helle Lodberg Mouridsen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Armgard Hanne Friis
  2. Per Munk-Jensen
  3. Anna Dalsgaard Møller

Der er dermed valgt 11 til Menighedsrådet og der skal vælges 11.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Ulvevej 110, 6715 Esbjerg N
Hospitalsvej 2 A, 1.6., 6715 Esbjerg N

Zions Sogn

Oplysninger fra Zions sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Tonny Dall Sørensen
  2. Orla Fielsø  
  3. Simon Ettrup Bojesen
  4. Inge Marie Jensen
  5. Peter Nymann Rosenberg Ringsmose
  6. Inger Dahl
  7. Søs Honoré
  8.  Karen Hessellund Hansen
  9.  Henning Sloth
  10. Jytte Hebsgaard

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Leif Tjellesen
  2. Erik Djernes Søholm 
  3. Claus Nielsen
  4. Doris Toverud Veileborg
  5. Ingrid Vibeke Skødt Nielsen

Der er dermed valgt 10 til Menighedsrådet og der skal vælges 10.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Islandsgade 6, 6700 Esbjerg (efter forudgående aftale - se www.zionskirke.dk )
Kordegnekontoret, Nygårdsvej 103, 6700 Esbjerg (åbningstider se www.zionskirke.dk )
- den 13/10-2020 (sidste frist for aflevering af lister) er der åbent til kl. 19.00 på begge adresser

Guldager sogn

Oplysninger fra Guldager sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Bente Elisabeth Sørensen
  2. Torben Backs
  3. Annette Aa Jensen
  4. Kirsten Pahuus Mulberg
  5. Jerry Østergaard
  6. Jannie Ulriksen
  7. Henning Helgård Schmidt
  8. Martin Tophøj Frederiksen
  9. Susan Grønhøj Krogager

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Rikke Lintrup
  2. Jørgen Jørgensen

Der er dermed valgt 9 til Menighedsrådet og der skal vælges 9.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Bente Sørensen, Skoletoften 84, 6710 Esbjerg  V
Torben Backs, Løvens Kvarter 63, 6710 Esbjerg V

Hostrup sogn

Oplysninger fra Hostrup sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Marianne Christiansen Veje
  2. Birgitte E. Davidsen Pedersen 
  3. Ketty Lykke Gregersen
  4. Bente Eg Klausen
  5. Lisbet Drangsfeldt

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Lars Brinck
  2. Birgit Schluter Tang

Der er dermed valgt 5 til Menighedsrådet og der skal vælges 5.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Guldager Kirkekontor Guldagervej 89, 6710 Esbjerg V
Marianne C. Veje Hostrupvej 5, 6710 Esbjerg V

Sædden sogn

Oplysninger fra Sædden sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Birthe Melstrup
  2. Eline Smedegaard Pedersen
  3. Elisabeth Kristine Moth Nielsen
  4. Henny Pia Dobrick
  5. Torben Michael Koch Andersen
  6. Benjamin Pepijn Veldboom
  7. Else Kierulf Dahl
  8. Michaela Lydiksen
  9. Gert Skovdal
  10. Allan Blom Nielsen
  11. Hanne Scherning Sandbæk
  12. Steen Boberg Christiansen
  13. Sigrid Olesen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Lasse Skovsgaard Clausen
  2. Dora Kristensen Pedersen

Der er dermed valgt 13 til Menighedsrådet og der skal vælges 13.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Thomas Peter Hansen, Muslingevej 5, 6710 Esbjerg V.
Kirkekontoret, Fyrvej 30, 6710 Esbjerg V

Hjerting sogn

Oplysninger fra Hjerting sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Tove Porsholdt Andersen
  2.  Susanne Engberg
  3. Steen Bank Kodal
  4. Lisbeth Philipsen
  5. Erik Folke Thorsager
  6. Kurt Henriksen
  7. Hanne Seedorf Jønsson
  8.  Annemarie Lund Ovesen
  9.  Karin Merete Tofte
  10. Anders C. Bjørnshave-Hansen
  11. Steffen Andreas Strøbæk

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Lena Knudsmark
  2. Else Marie Jørgensen
  3. Birthe Schultz Petersen

Der er dermed valgt 11 til Menighedsrådet og der skal vælges 11.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Tove Porsholdt Andersen, Matrosvænget 24, 6710 Esbjerg V
Steen Bank Kodal, Drosselvænget 24, 6710 Esbjerg V

Treenigheds sogn

Oplysninger fra Treenigheds sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Hans Peder Posselt Munck
  2. Peter Lauridsen Hundebøll
  3. Tove Frostholm
  4. Elsebeth Østergaard-Christensen
  5. Jakob Sillasen Schmidt
  6. Trine Otilie Mørk
  7. Lisbeth Bank Kodal
  8. Ingelise Lyngholm Knutzon
  9. Alex Jensen
  10. Lone Ebsen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Annette Bjerregaard Mortensen
  2. Birgit Nørgaard
  3. Heidi Kisum Andersen

Der er dermed valgt 10 til Menighedsrådet og der skal vælges 10.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Kirkekontoret, Grådybet 23, 6700 Esbjerg
Peter Hundebøll, Baldursgade 7, 6700 Esbjerg

Jerne sogn

Oplysninger fra Jerne sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Lise Gahrn Mathiesen
  2. Poul Guldberg Nørup
  3. Else Bjerge
  4. Majken Højrup Wiborg
  5. Ulrik Skjølstrup
  6. Annemette Hauschildt
  7. Kaj Paarup Madsen
  8. Hanne Carlsson 
  9. Elisabet Gøeg 
  10. Brigitte Boiskov Jakobsen
  11. Lis Pedersen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Bjarne Mathiesen
  2. Dorthea Marie Jensen
  3. Anna Krista Jensen
  4. Tove Korsager Riber
  5. Gudrun Korsbæk Nielsen
  6. Sonja Dagny Jacobsen

Der er dermed valgt 11 til Menighedsrådet og der skal vælges 11.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Jerne kirkekontor, Møllebakken 2, 6705 Esbjerg Ø
Hasselvej 43, 6705 Esbjerg Ø

Fanø sogn

Oplysninger fra Fanø sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Mette Bredthauer
  2. Karen Gejl
  3. Vibeke Kinch
  4. Carl Rosenberg
  5. Michael Møller
  6. Anette Stegelmann Jensen
  7. Edith Duus

Følgende stedfortrædere blev valgt:

       1. Lise Hadrup
       2. Margit Dyrehauge.

Der er dermed valgt 7 til Menighedsrådet og der skal vælges 7.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Kirkekontor, Niels Sørensens Vej 3, 6720 Fanø
Edel Palle, Toftestien 3, Sønderho, 6720 Fanø

Skads sogn

Oplysninger fra Skads sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Line Andersen
  2. Mette Neesgaard Jensen
  3. Ingeborg Jensen
  4. Jørgen Møller Kristensen
  5. Anna Grethe Blicher
  6. Anette Vestesen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Bettina Lauridsen

Der er dermed valgt 6 til Menighedsrådet og der skal vælges 6.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Kjeld Nordby, Søndre Skadsvej 38, 6705 Esbjerg Ø
Konny Birgitte Lyngsø, Harvevænget 35, Skads, 6705 Esbjerg Ø

Grundtvigs sogn

Oplysninger fra Grundtvigs sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1.  Else Marie Vejlgaard
  2.  Lillian Skygge Iversen
  3. Simone Johanne Thelin Schmidt
  4. Michelle Føns Staal
  5. Bettina Biltoft Svendsen
  6. Vivi Skov
  7. Johanne Marie Gregersen
  8.  Jens Morten Frederiksen
  9.  Tove Jonna Pedersen
  10. Niels Jørgen Gregersen
  11. Anne Marie Karoline Geertsen

Der er ingen stedfortrædere valgt:

Der er dermed valgt 11 til Menighedsrådet og der skal vælges 11.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Kirkekontoret, Ribegade 74, 6700 Esbjerg
Spangsbjerghaven 50, 6700 Esbjerg

Grimstrup sogn

Oplysninger fra Grimstrup sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Ruth Christiansen
  2. Inge Bremer Mikkelsen
  3. Jytte Nikolajsen
  4. Børge T. Ottosen
  5. Lise Sørensen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Ida Lazo Buch
  2. Kristine Attermann Stokholm
  3. Kaspar Bruun

Der er dermed valgt 5 til Menighedsrådet og der skal vælges 5.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Digevej 6, Grimstrup, 6818 Årre
Vesterled 28, Grimstrup, 6818 Årre

Sneum sogn

Oplysninger fra Sneum sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Inger Moltesen Fogh
  2. Per Ravnsbæk-Toft
  3. Sabine R. F. Noel Andersen
  4. Lisbeth Kjærsgaard Mariager
  5. Per Rasmus Nielsen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Elin Larsen
  2. Hans Jeppe Andersen

Der er dermed valgt 5 til Menighedsrådet og der skal vælges 5.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Ålbæk Møllevej 19, 6740 Bramming
Karl Jensens vej 10,  6731 Tjæreborg

Tjæreborg sogn

Oplysninger fra Tjæreborg sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1.  Dan Jul Mortensen
  2. Johannes Jakobsen Sidelmann
  3. Margit Lisbeth Laursen
  4. Karin Thorsø Brandstrup
  5. Henriette Gjerlufsen Frandsen
  6. Chresten Haugaard
  7. Flemming Riber Nielsen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Kurt Aakjær
  2. Birgit Grethe Paulsen

Der er dermed valgt 7 til Menighedsrådet og der skal vælges 7.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Henriette G. Frandsen, Sønderbyvej 35, 6731 Tjæreborg
Chresten Haugaard, Tremhøjevej 36, 6731 Tjæreborg

Kvaglund sogn

Oplysninger fra Kvaglund sogn:

Følgende kandidater er på valgforsamlingen 15. september valgt:

  1. Thomas Myhre Tarp Krüger
  2. Margrethe Cæsar Bjerg
  3. Jens Muff Poulsen
  4. Allan Skovgaard Jensen
  5. Birthe Marie Rasmussen
  6. Anna-Grethe Østergaard
  7. Karin Else Blok Kristensen

Følgende stedfortrædere blev valgt:

  1. Inger Elisabeth Nielsen
  2. Sisse Marie Svarrer
  3. Karin Skjøth

Der er dermed valgt 7 til Menighedsrådet og der skal vælges 7.

Evt. kandidatlisten kan afleveres på følgende adresser:

Anna-Grethe Østergaard, Granlunden 91, 6705 Esbjerg Ø
Karin Else Blok Kristensen, Kvaglundparken 1, 6705 Esbjerg Ø

 
Skads provsti, Skovvej 2, 6700 Esbjerg , Tlf: 76 12 12 92, Email: skads.provsti(a)km.dk